Naprawa i poszerzanie kanałów kominowych

Po zakończeniu prac związanych z ponownym spoinowaniem i tym czym jest poszerzanie kanałów kominowych nadszedł czas na uszczelnienie komina. Natryskiwanie materiałów hydroizolacyjnych na komin przez profesjonalistę może pomóc w obniżeniu kosztów konserwacji komina, ponieważ pomaga utrzymać wilgoć na zewnątrz. Hydroizolacja jest zalecana tylko wtedy, gdy kominiarz sprawdzi, że mur nie zawiera wody w wyniku nieszczelności lub jakiegokolwiek naruszenia systemu murowego.

Naprawa komina, poszerzanie kanałów kominowych wymagana jest renowacja komina?
Cegły są bardzo porowate, a konstrukcja kominów uwzględnia znaczenie zatrzymywania wilgoci z systemu murowego. Kiedy w koronie komina powstają pęknięcia, zaprawa kruszy się bez naprawy lub wilgoć przedostaje się do muru w inny sposób, należy podjąć działania. Konieczne jest usunięcie cegieł zawierających wilgoć ze względu na destrukcyjne działanie wilgoci. Podczas zimowych cykli zamrażania i rozmrażania wilgoć rozszerza się i kurczy, ale cegły również. Murarstwo zaczyna niszczeć. W pewnym momencie pojawia się odpryski. Wtedy właśnie ceglana powierzchnia zaczyna pękać lub łuszczyć się.

 

Jeśli kiedykolwiek zobaczysz gruz murarski wokół komina, wiesz, że wystąpiły odpryski i konieczna jest częściowa lub całkowita przebudowa komina. Jeśli uszkodzone cegły nie zostaną usunięte, będą nadal ulegać zniszczeniu. W końcu konstrukcja komina jakiego dotyczy poszerzanie kanałów kominowych zacznie się przechylać i może całkowicie się zawalić.