Pieluszki bambusowe – czy to ekologiczne rozwiązanie?

Wybór odpowiedniej pieluszki dla dziecka spośród wielu zniechęcających opcji może być trudny. Oto zalety i wady pieluch wielokrotnego użytku i jednorazowych… Niektórzy rodzice decydują się na pieluchy jednorazowe, podczas gdy inni wybierają pieluszki wielorazowe, pieluszki bambusowe. Inni nadal wybierają kombinację tych dwóch. Na wybór pieluch może mieć wpływ wiele powodów, takich jak wpływ na środowisko, wygoda lub koszty.

Ważną kwestią jest środowisko, od którego wszyscy zależymy. Każdego roku rodzice wyrzucają na wysypisko około trzech miliardów jednorazowych pieluch. To około 2% do 3% wszystkich odpadów domowych. A to dużo, biorąc pod uwagę, że pieluchy jednorazowe, pieluszki bambusowe eko rozkładają się nawet 500 lat. Z drugiej strony pieluchy wielokrotnego użytku mogą być mniej wygodne niż pieluchy jednorazowe. Jednorazowe pieluchy mogą być łatwiejsze i szybsze w użyciu dla rodziców, którzy mają presję czasu. W przypadku artykułów jednorazowych takich jak pieluszki bambusowe wiąże się również niższy koszt początkowy. Rodzice mogą wybrać kombinację pieluch wielokrotnego użytku i jednorazowych w zależności od tego, co się dzieje. Mogą używać pieluch wielokrotnego użytku na co dzień w domu i zamieniać się na pieluchy jednorazowe na wakacje, gdy nie ma dostępu do pralki.

Są lepsze dla środowiska, ponieważ pierzesz i ponownie używasz pieluch, zamiast wyrzucać każdą z pieluszek bambusowych do kosza. Wybór pieluch wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych może zmniejszyć o połowę przeciętną ilość odpadów domowych. Pieluchy wielokrotnego użytku są teraz dostępne w różnych ciekawych wzorach, kolorach i tkaninach, z miękkimi wstawkami z tkaniny i łatwymi zapięciami, takimi jak rzepy lub zatrzaski. Niektóre pieluchy wielokrotnego użytku mają zdejmowaną warstwę wewnętrzną, którą można wsunąć do torby do przewijania dziecka, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem prać całej pieluszki.